Isparta

Atabey / İslamköy

Email

ahmetkara32@gmail.com

İletişim

05425422232

Merinolandschaf Koyun Irkının Tarihçesi

Merinolandschaf Koyun Irkının Tarihçesi ve Gelişimi Hakkında Genel Bilgiler

Merinolandschaf Irkı

Merinolandschaf Irkı
         Merinolandschaf ırkı diğer koyun ırklarına göre daha sallı ve iri koyunlardır. Merinolandschaf koyunu hem et hem de yün kalitesi yüksek hayvan ırkıdır. Diğer merinos koyunlarına göre Cidago yüksekliği, doğum oranı, kuzuların günlük canlı ağırlık artışı gibi özellikleri ile başta Almanya olmak üzere  Avrupa’nın en iri ve gözde hayvan ırklarından birisidir.

Merinolandschaf koyunları büyük cüsseli, boynuzsuz koyundur. Merinolandschaf koçları da boynuzsuzdur. Baş, kulaklar ve bacaklar tüysüz beyazdır. Avrupa ve Almanya da gezdiğimiz çiftliklerde genelde bacaklar tamamen yünsüz fakat alında yün olanları tercih edilmektedir. Kulaklar hafifçe aşağı doğru sarkıktır.

Merinolandschaf Koyun Irkının Tarihçesi

Merinos koyunları aslen İspanya’dır.  İspanya’ya Kuzey Afrika’dan 12. yüzyılda geldi ve Merinos atalarını getirdi “Beri-Merines” Berberi kabilesinden gelmektedir. Orta 18. yüzyıl, ilk Merinos yerel ırkların iyileştirilmesi için Almanya’ya ithal edildi. Merinos koyunu orijinal Alman Güney koyun cinsleri ile bu İspanyol ince yün koyun üretmek haçlar gidin.

18. yüzyılda, Güney Alman Landsheep’i Merinolandschaf’ı üreten Fransız ve İspanyol Merinos ile melezlendi. Bu koyun cinsi, bugün Almanya’da en yaygın olanıdır ve toplam Alman koyun nüfusunun% 40’ını oluşturmaktadır.

Merinolandschaf, çoğunlukla güney Almanya’da tutulur.

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.
Ahmet Kara