Isparta

Atabey / İslamköy

Email

ahmetkara32@gmail.com

İletişim

05425422232

Merinolandschaf Koyun Röportajımız

Köy tv Sosyete Çoban proğramı sunucusu Ömer Mırçık kardeşimle işletmemiz ve Merinolandschaf koyunların özelliklerini kısıtlı süre de anlatmaya çalıştık. Merinolandschaf koyunlar Merinolandschaf koçlar Merinolandschaf kuzular hakkında daha detaylı bilgiler için sosyal medya dan ve websitelerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Almanya, Avusturya ve Macaristan da birliklere kayıtlı 45 ten fazla Merinolandschaf çiftlik gezimiz ile ilgili videomuz da çok yakında yayında olacaktır. Yeni videolardan haberdar olmak için kanalımıza abone olarak bildirimleri açabilirsiniz.

Facebook sayfası //www.facebook.com/merinolandsc…

İnstagram //www.instagram.com/merinolands…

Websitesi //www.damizlikmerinolandschaf.com 

Websitesi //www.merinolandschafkoyun.com/

 #merinolandschaf #koyun #kuzu #koç #küçükbaş

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.

Merinolandschaf Koyun Irk Tescili

Merinolandschaf ırkı tescili ile ilgili işletmemiz ve Türkiye adına iyi haberlerimiz var. Merinolandschaf ırkını tescil ettirmekten için mücadelemiz olumlu sonuçlandı.

Macaristan’dan ithal olarak getirdiğimiz Merinolandachaf ırkı damızlık koyunlarımızın Türkvet sistemine kayıtlarını 2018 yılından bu yana “Merinos” yerine orjinali olan “Merinolandschaf” olarak giriş yapabiliyoruz.


Üreticilerimizin bizden satın aldığı damızlık koyun ve kuzuların verdiğimiz pedigri kayıtları yanında Türkvet veritabaninda kı kayıtları da ayni şekilde tutulmaktadır. Türkvet veritabanında Merinolandschaf olarak kayıt tutturabilmek için Macaristan Hükümetinden ve Macaristan Koyun Yetiştiricileri birliğinden ırk tescil ve secere belgelerinin istedik.


Belgeler geldiğinde Türkiye koyun keçi kayıt veri tabanına başvurduk. Dünya üzerinde Avrupa menşeli böyle bir ırk var ve bu ırkın safkan anaçları ve koçları bizim elimizde olduğunu belirterek secerelerini Bakanlık Irk tescil komisyonuna gönderdik.


Bakanlık müracatımızı değerlendirip olumlu sonuç verince türkvet veri tabanına bu ırkı tescillendirmiş olduk.

Bu konuda Isparta/Atabey Tarım Ilçe Müdürlüğüne ve veteriner hekim Sayın Abdurrahman Taşdemir’e ilgi ve yardımları için sonsuz teşekkürler.

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.

Merinolandschaf Koyun Özellikleri

Merinolandschaf Koyun Özellikleri

Merinolandschaf Koyun Irkının Özellikleri


         Merinolandschaf koyun özellikleri denilince ilk akla gelen iri ve sallı bir koyun ırkı olmasıdır. Merinolandschaf koyunları hem et hem de yün kalitesi yüksek bir hayvan ırkıdır. Diğer merinos koyunlarına göre Cidago yüksekliği, doğum oranı, kuzuların günlük canlı ağırlık artışı gibi özellikleri ile başta Almanya olmak üzere  Avrupa’nın en iri ve gözde hayvan ırklarından birisidir.

Merinolandschaf koyunlarının en önemli özellikleri çok dayanıklı, güçlü ve cana yakın hayvanlar olmalarıdır. Merinolandschaf koyunları ve koçları büyük cüsseli, boynuzsuz koyundur.  Baş, kulaklar ve bacaklar tüysüz ve beyazdır. Avrupa ve Almanya da gezdiğimiz çiftliklerde genelde bacaklar tamamen yünsüz fakat alında yün olanları tercih edilmektedir. Kulaklar hafifçe aşağı doğru sarkıktır.

Merinolandschaf koyunları Avrupa’nın parlayan yıldızıdır.  Kalabalık sürülerde uyum ve meradan faydalanma kabiliyeti çok yüksektir. Merinolandschaf koyunların ikizlik oranı yüksek (1.7 ile 2.2) , iyi yürüme yeteneği (Günlük 20 km), iyi yün performans, yüksek ve hızlı kilo alma gibi önemli özellikleri vardır. Merinolandschaf koyunlar bulunduğu ortama çok hızlı adaptasyon sağlarlar. Doğal azotla toprağı zenginleştirir, çok kaliteli yün ve et üretirler.

Merinolandschaf koyunlarının daha sallı, yüksek ve iri olmasının en büyük özelliklerinden birisi de kaburga sayısının diğer koyunlara göre 1 adet fazla olmasıdır.

Merinolandschaf Irk Özellikleri

Irk İsmi                : Merinolandschaf ( Merino Land Schaf)

Diğer adı              : Merino Land Sheep ve Württemberger olarak da bilinir.

Irk Amaçlı           : Et ve yün

Irk Boyutu           : Büyük

Ağırlık                   :

Olgun Merinolandschaf koyunlarının vücut ağırlığı 70 ila 110 kg arasında

Olgun Merinolandschaf koçlarının vücut ağırlığı 140 ila 190 kg arasında

Merinolandschaf kuzularının doğum kilogramları 5-7 kg arasında

100 günlük Merinolandschaf kuzularının vücut ağırlığı 35 ila 45 kg arasında

Merinolanschaf kuzuların et randımanı % 55 – 60 arasında

Merinolandschaf koyunlarında döl verimi (bakım ve besleme ile değişmekle birlikte) yüzde 70 ile yüzde 120 ikizlik oranı vardır.

Merino landschaf koyunlarına iyi bakılırsa 8 – 9 yıl sürüde kalabilir.

İklim Toleransı    : Yerli iklimler

Renk                         : Beyaz

Yün Kalitesi           : 4-5 kg / 22- 28 Mikron

Menşe Ülke / Yeri: Almanya

 

Merinolandschaf Koyunların fiziki ve görsel özelliklerine de aşağıdaki galerimizden bakabilirsiniz.

Merinolandschaf koyun özellikleri ile ilgili daha fazla görsel için sosyal medya hesaplarımızı ya da youtube videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Facebook sayfası //www.facebook.com/merinolandsc…

İnstagram //www.instagram.com/merinolands…

Websitesi //www.damizlikmerinolandschaf.com 

Websitesi //www.merinolandschafkoyun.com/

Merinolandschaf Koyun Irkı Özellikleri.

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.

Merinolandschaf Irkı

Merinolandschaf Irkı
         Merinolandschaf ırkı diğer koyun ırklarına göre daha sallı ve iri koyunlardır. Merinolandschaf koyunu hem et hem de yün kalitesi yüksek hayvan ırkıdır. Diğer merinos koyunlarına göre Cidago yüksekliği, doğum oranı, kuzuların günlük canlı ağırlık artışı gibi özellikleri ile başta Almanya olmak üzere  Avrupa’nın en iri ve gözde hayvan ırklarından birisidir.

Merinolandschaf koyunları büyük cüsseli, boynuzsuz koyundur. Merinolandschaf koçları da boynuzsuzdur. Baş, kulaklar ve bacaklar tüysüz beyazdır. Avrupa ve Almanya da gezdiğimiz çiftliklerde genelde bacaklar tamamen yünsüz fakat alında yün olanları tercih edilmektedir. Kulaklar hafifçe aşağı doğru sarkıktır.

Merinolandschaf Koyun Irkının Tarihçesi

Merinos koyunları aslen İspanya’dır.  İspanya’ya Kuzey Afrika’dan 12. yüzyılda geldi ve Merinos atalarını getirdi “Beri-Merines” Berberi kabilesinden gelmektedir. Orta 18. yüzyıl, ilk Merinos yerel ırkların iyileştirilmesi için Almanya’ya ithal edildi. Merinos koyunu orijinal Alman Güney koyun cinsleri ile bu İspanyol ince yün koyun üretmek haçlar gidin.

18. yüzyılda, Güney Alman Landsheep’i Merinolandschaf’ı üreten Fransız ve İspanyol Merinos ile melezlendi. Bu koyun cinsi, bugün Almanya’da en yaygın olanıdır ve toplam Alman koyun nüfusunun% 40’ını oluşturmaktadır.

Merinolandschaf, çoğunlukla güney Almanya’da tutulur.

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.
Merinolandschaf kuzu

Merinolandschaf kuzular.

Merinolandschaf kuzu üretimini anne ve babaları Almanya ve Macaristan’dan ithal getirdiğimiz orjinal pedigrili Merinolandachaf koyun ve koçlar ile yapmaktayız.

Merinolandschaf kuzuların gelişimleri, günlük canlı ağırlık artışları, kardeşlik, aşı uygulamaları v.b her türlü bilgi ve Tr pedigri kayıtları da tutulmaktadır.

Merinolandschaf kuzuların damızlık olabilmesi için belirlediğimiz kriterlerin üzerinde bir gelişim göstermesi gereklidir.

Merinolandschaf damızlık kuzular hem genetik hem de gelişim kriterlerini başarıyla tamamlamış kuzulardır.

Merinolandschaf kuzu satışlarımız dişi ve erkek koçluk kuzu olarak yapılmaktadır.

Merinolandschaf kuzularımızın satış, sipariş ve daha detaylı bilgi için

0542 542 2232

numaralı telefondan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Ülkemiz hayvancılığına katkıda bulunmak ve damizlik üretimi yapmak üzere Avrupa’dan özenle tek tek seçilerek getirdiğimiz Merinolandchaf (merino land şaf) ırkı koyunlarımız ve özel pedigrili koçlarla üretim yapmaktayız. Elit sürümüzün özelliklerini her batım da daha da geliştirmeyi hedef edinerek üstün özelliklerdeki Merinolandschaf ırkını ihtiyaç sahiplerine vermekteyiz.

Damızlık üretimi yaparken sürümüzdeki tüm hayvanlar kayıt altında olmakla birlikte yapılan aşı ve varsa uygulanan tedavilerde kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan sürümüzdeki hayvanlardan elde edilen veriler ile gelişim ve ırk özelliklerini daha da elitleştirerek Merinolandschaf ırkı popülasyonu oluşturup, sertifikalı dişi damızlık ve erkek koç adayı damızlıklıklarımızı Türkiye koyun yetiştiricileri ile buluşturmaktayız.

Satış ve bilgi için

Ahmet Kara

05425422232


Sosyal Medya da Paylaşabilirsiniz.